Suçlusun!..

40.50 TL 45.00 TL
Stokta Mevcut
Yazar: Emile Zola
Çevirmen: Eylül Desen Kaytancı
ISBN: 9786051431147
Sayfa Sayısı: 80
Yılı: 2014
Yayınevi: Kafekültür
+

Ey bu kitabın okurunun Cumhurbaşkanı!
Suçlusun!..
Vatandaşın, Emile Zolanın mektubunu hatırlamak zorunda kaldığı sürece...

Bu mektup 13 Ocak 1898'de Fransız gazetesi L'Auroreda yayınlandı. Emile Zola'nın dönemin cumhurbaşkanı Flix Faure'a yazdığı ve Suçluyorum başlıklı bu açık mektup Fransa ve entelektüel dünya tarihinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu mektup aksak adalet anlayışına ve sisteme karşı çok büyük başkaldırı ortaya koymaktadır.

Yakın zamanda savaşta Almanyaya yenilen ve bir günah keçisi arayan Fransız ordusu, içerideki büyük çalkantıları durdurabilmek için, bir çıkış yolu arıyordu. İmzasız bir ihbar mektubu ile, Yahudi asıllı bir Fransız subayın Alman ordusuna bilgi vermek suçuyla haksız yere yargılandı.

Musevi kökenli Yüzbaşı Dreyfus, aleyhinde imzasız ihbar mektubu dışında hiçbir kanıt olmamasına rağmen tutuklandı ve vatana ihanet suçundan hüküm giydi. Yahudi düşmanlığını tırmandıran bu olay bütün Fransada bir linç kampanyasına yol açarken yazar Emile Zola sadece kalemini kullanarak halkın adalet kavramının nasıl kaybettiğini, nasıl yanlış yönlendirildiklerini, çok büyük bir suça nasıl ortak olduklarını çok sert ve açık bir dille anlattı.

Bu ürüne daha önce hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Kötü           İyi